news

Acasă / Ştiri / Știri din industrie / Arborele cu came auto vs arborele cu came pentru motocicletă: diferențe cheie în aplicațiile motorului
Autor: Korbor Data: Oct 14, 2026

Arborele cu came auto vs arborele cu came pentru motocicletă: diferențe cheie în aplicațiile motorului

Arborele cu came de mașină și motocicletă nu sunt versiuni la scară ale aceleiași piese, iar schimbarea uneia între platforma eșuează la prima măsurare. Pe o motocicletă sport cu patru cilindri de 2,0 litri, comparativ cu o bicicletă sport cu patru cilindri de 600 cmc, diametrul suportului, curba de ridicare a lobilor, interfața de transmisie și tratamentul termic, toate diferă prin design, deoarece cele două motoare funcționează în regimuri de viteză și sarcină complet diferite.

Un arbore cu came este arborele rotativ cu lobi excentri care deschide supapele de admisie și evacuare la unghiuri precise ale arborelui cotit. Profilul lobilor, dimensiunea jurnalului și aspectul transmisiei determină locul în care motorul produce cuplu, cât de mare se rotește și cât de fiabil supraviețuiește la funcționarea susținută. This definiție ancorează ambele familii de produse și aproape fiecare diferență măsurabilă dintre arborele cu came de mașină și arborele cu came de motocicletă se regăsește această funcție de bază.

800 modele de arbore cu came auto în producție
600 modele de arbore cu came de motociclete în producție
2,3 milioane arbori cu came livrate în fiecare an
25 de ani focus ingineresc monocomponent

Diferențele contează pentru constructorii de motoare și pentru echipele de condiții, deoarece alegerea geometriei vine greșit costă mai mult decât cai putere; riscă plutirea supapei, contactul piston cu supapă și defectarea lanțului de distribuție. Anhui KORBOR Machinery Co., Ltd., care operează sub marca KORBOR dintr-o instalație de 28.000 de metri pătrați din provincia Anhui, produce ambele linii de produse în aceeași fabrică, cu turnare, tratament termic și prelucrare integrată într-un singur sistem de calitate. Separarea inginerească dintre cele două linii este strictă, intenționată și vizibilă în fiecare număr de piese.

Regula de bază: arborii cu came ale mașinii optimizează cuplul la viteză redusă, emisiile și durabilitatea; arborii cu came pentru motociclete optimizează respirația la turații mari și răspunsul la accelerație. Fiecare alegere de design de mai jos rezultă din aceeași împărțire.

Arhitectura motorului stabilește constrângerile înainte de a începe reglarea

Numărul cilindrilor, distanța dintre alezaj și structura ventilului determină lungimea arborelui cu came, numărul de pivot și poziția de montare înainte de a fi luată în considerare orice reglare a performanței.

Motoarele de mașini folosesc de obicei trei până la opt cilindri cu distanțe mari ale alezajului, astfel arborii cu came sunt lungi și poartă mai multe reguli. O mașină modernă cu patru cilindri cu came duble în cap folosește doi arbori cu came, fiecare cu lungimea de aproximativ 400 până la 500 de milimetri și susținut de cinci jurnal. O tijă de împingere V8 plasează un singur arbore cu came în interiorul blocului motor, unde acționează supapele prin ridicători și tije de împingere pe o lungime totală de aproape 600 de milimetri.

Motoarele de motociclete comprimă aceeași arhitectură în carcase mult mai mici. Un thumper cu un singur cilindru rulează un arbore cu came, un geamăn paralel rulează unul sau doi, iar un 600cc cu patru în linie rulează patru arbori cu came într-un pachet care se potrivește între genunchii călărețului. Arborii cu came individuali ai motocicletelor sunt mai scurti, folosesc diametrul mai mici și sunt adesea susținuți de mai puțini rulmenți, deoarece traseul de sarcină este mai scurt.

Doar geometria jurnalului separă cele două familii: un jurnal cu came tipic pentru autoturism măsoară aproximativ 25 până la 35 de milimetri, în timp ce un jurnal cu came pentru motociclete compactă este adesea de 20 până la 28 de milimetri. Lățimea rulmentului urmărește spațiul imobiliar disponibil al chiulasei, iar aceste dimensiuni nu sunt interschimbabile între platforme, chiar și atunci când designul lobului arată similar într-o fotografie de catalog.

Pentru aplicații auto, KORBOR menține mai mult de 800 de modele de arbore cu came auto care acoperă familiile de motoare din Asia, Europa și America de Nord; linia de motociclete cuprinde peste 600 de modele pentru platformele Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Bajaj, TVS, Sanyang și Lifan. Cataloagele există separate deoarece o came care se potrivește unui motor Civic este lipsită de sens pentru un motor R1.

Blank Automobile Camshaft Manufacturers with Extensive Model Coverage Producători de arbori cu came de automobile necompletate cu acoperire extinsă a modelelor Acest catalog acoperă peste 800 de modele de arbore cu came de mașină pentru motoarele din Asia, Europa și America de Nord, ceea ce îl face o referință practică pentru găsirea arborelui cu came necompletat corect pentru înlocuirea sau configurații personalizate. Vizualizare produs →

Definiția arborelui cu came: un arbore cu lobi excentri care transformă mișcarea de rotație în ridicarea liniară a supapei, cronometrată în raport cu rotația arborelui cotit. Cercul de bază al lobului, rază vârfului și unghiul rampei definesc curba de accelerație a supapei, care este limita fizică a turației motorului.

Gama RPM și sincronizarea supapei: de ce o linie roșie de 9.000 rpm schimbă totul

Viteza de funcționare este cea mai mare diferență între cele două familii de arbori cu came și forțează limite de accelerație a lobilor și marje ale trenului de supape complet diferite.

Majoritatea motoarelor de mașini de producție au vârfuri între 5.500 și 7.500 rpm. La acele viteze, presiunea arcului supapei și ratele rampei lobilor rămân moderate, ceea ce menține frecarea scăzută și calitatea la ralanti netedă. Mașinile compensează, de asemenea, un design îngust al camei cu sincronizare variabilă a supapelor: fazerele schimbă camele de admisie și evacuare pentru a acoperi funcționarea la ralanti, la intervale medii și la turații mari cu un singur profil de lobi fizic.

Motoarele de motociclete, în special modelele sport cu patru cilindri, rotesc de obicei între 10.000 și 15.000 rpm. La 12.000 rpm, supapa de admisie se deschide și se închide de 100 de ori pe secundă, iar trenul de supape trebuie să fie suficient de rigid pentru a citi supapa complet în locașul său într-o dată. Rampele lobilor sunt mai abrupte, arcurile supapelor sunt mai puternice, iar marginea înainte de plutirea supapei este mult mai subțire. Prin urmare, cu came pentru motociclete necesită toleranțe de fabricație mai strâns pe profilul lului și finisarea suprafeței decât arborele cu came obișnuit la mașini.

Contraste tipice de funcționare între aplicațiile arborelui cu came pentru mașini și motociclete în șase parametri
Parametru Aplicație motor auto Aplicație pentru motoare
Linie roșie tipică 5.500 până la 7.500 rpm 8.000 până la 15.000 rpm
Risc de plutire a supapei Moderat Critic peste 10.000 rpm
Timp variabil al supapelor Răspândit Limitat la anumite modele
Unită tipică cu came Lanț sau centură Lanț sau angrenaj
Prioritatea profilului lobilor Cuplu și emisii reduse Flux de aer și răspuns de mare viteză

Costurile erorilor de sincronizare cresc cu viteza. Un grad de arbore cotit durează aproximativ 83 de microsecunde la 2.000 rpm, dar doar 14 microsecunde la 12.000 rpm, o reducere de șase ori a ferestrei de timp pe care să aibă un profil de lob o oferă evenimentului supapei. De aceea, toleranța la șlefuire a arborelui cu came a unei motociclete și precizia cardului cu came contează mult mai mult decât într-un motor industrial cu turație redusă.

100 de deschideri de supapă pe secundă pentru supapă la 12.000 rpm

O eroare de sincronizare a camei de 1 grad este de șase ori mai scumpă în timp real pe un motor de motocicletă de 12.000 rpm decât pe un motor de mașină de 2.000 rpm.

Sisteme de antrenare: transmisii cu angrenaje, lanț și curea cu came

Selectarea transmisiei arborelui cu came următor geometria motorului: motocicletele pot folosi trenuri de viteze deoarece distanța manivelă-camă este scurtă, în timp ce mașinile folosesc în mare parte lanțuri sau curele, deoarece distanța este lungă și izolarea zgomotului contează.

Într-un motor de motocicletă, arborele cotit și arborele cu came se așează strâns împreună în interiorul unei carcase compacte, astfel încât un tren de viteze cu două sau trei roți de viteză liberă transferă rotația fără întindere sau alunecare. Transmisiile cu angrenaje nu necesită nicio măsură de pretensionare a lanțului de distribuție, nu se întâlnește niciodată și mențin sincronizarea supapei la geometria exactă a dintelui la turații extreme. Acesta este motivul pentru care se îngrijesc arborii cu acționarea angrenajului sunt obișnuiți la motocross simple, V-twins și mai multe modele de biciclete sport.

Arborele cu came al motorului unei mașini se află departe de manivelă, iar direcționarea unui tren de viteze rigid în jurul cămășilor de apă, galeriilor de ulei și unităților accesorii este nepractică. Lanțurile manevrează distanțe lungi și variabile cu pinioane și întinzători hidraulici; curelele adaugă costuri reduse și funcționare silențioasă, dar necesită necesitare programată. Compartimentul este întreținerea: întinderea lanțului și sincronizarea supapei de schimbare a uzurii curelei treptat, în timp ce o transmisie cu angrenaje menține sincronizarea fixă ​​pe toată durata vieții a motorului.

Came antrenate de angrenaje

  • Întindere cu sincronizare zero și nu este nevoie de întinzător
  • Distribuție precisă a supapelor la 12.000 rpm și peste
  • Tipic pentru motoarele compacte de motociclete
  • Nicio înlocuire programată a componentelor unității

Came cu lanț sau curea

  • Silențios și flexibil în jurul blocurilor motoare mari
  • Amortizează șocurile de torsiune de la manivelă
  • Tipic pentru motoarele auto și multe motociclete
  • Necesită întreținere a tensionatorului sau înlocuire a curelei

Când un tuner de motocicletă spune că sincronizarea a venit „nu se mișcă niciodată”, ele descriu, de obicei, un sistem de transmisie. Aceeași afirmație nu este niciodată valabilă pentru centură de cauciuc care transportă 400.000 de kilometri de cicluri de funcționare.

Material și fabricație: fontă, oțel și tratament termic

Arborii cu came pentru mașini de producție sunt de obicei turnați din fier răcit sau fier nodular pentru un cost unitar scăzut și o uzură excelentă, în timp ce arborii cu came de motociclete cu turații mari sunt din ce în ce mai tăiați din țagle de oțel sau oțel carburat pentru a supraviețui accelerația agresivă a lobilor.

Fonta răcită produce o suprafață dură de fier alb pe vârful lobului prin răcirea rapidă în matriță, oferind o durată lungă de uzură cu funcționarea silențioasă. Fierul nodular, sau ductil, adaugă rezistență și este comun atât în ​​​​aplicații pentru mașini, cât și pentru sarcini grele. Când inginerii au nevoie de o ridicare mai mare a lobilor cu rampe mai abrupte, se mută la oțel: camele din oțel călit sunt standard în liniile de performanță pentru mașini de curse și motociclete, unde presiunea arcului la 12.000 rpm ar sparge un lob din fontă.

Tratamentul termic decide rezultatul. KORBOR aplică călire, cementare și călire pentru a construi adâncimea carcasei și duritatea miezului, apoi prelucrează cercul de bază și lobii la toleranțe finite. Deoarece compania rulează turnarea prin prelucrare într-o singură fabrică, duritatea lobului și concentricitatea jurnalului sunt controlate în același flux de proces, care este principalul motiv pentru care consecvența lotului se menține în ambele linii de produse.

Viteza maximă tipică a motorului în funcție de aplicare

Mașină diesel 4.500 rpm
Benzina auto 7.000 rpm
Motocicletă de stradă 10.000 rpm
Motocicletă sport 14.000 rpm

Arborele cu came pentru motociclete din linia de motociclete KORBOR, care acoperă platformele Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Bajaj și Lifan, sunt fabricate cu aceeași disciplină de material, dar toleranțe mai strânse ale profilului lobilor decât echivalentele lor auto. Cele 600 de modele de motociclete disponibile reflectă natura fragmentată a pieței: loturi mici, modificări frecvente ale profilului și toleranță redusă la eroare de curățare sau dreptate.

Motorcycle Camshaft Manufacturers with Tight Lobe Tolerances Producători de arbori cu came de motociclete cu toleranțe strânse la lobi Cu mai mult de 600 de modele pentru marile rezultate de motociclete, această linie pune accent profile precise ale lobilor și o curgere minimă, potrivite pentru cerințele de tren de supape de mare precizie și loturi mici pe diverse platforme. Vizualizare produs →

Distincție practică: alege fonta răcită pentru motoarele de producție optimizate din punct de vedere al costurilor, care rămân sub 8.000 rpm; alegeți țagle de oțel sau oțel carburat atunci când ridicarea lobilor, presiunea arcului și funcționarea continuă cu turații mari depășesc ceea ce poate transporta fonta.

Profiluri și reglaj de lobi: bandă de putere versus putere de vârf

Profilul lobilor este inima reglabilă a ambelor familii de arbori cu came, dar obiectivul diferă: camele mașinii urmăresc cuplul mare și respectarea emisiilor, camele motocicletei urmăresc răspunsul la accelerația și respirația la turații mari.

Durata, ridicarea si unghiul de separare a lobilor formeaza geometria miezului. Durată lungă menține supapele deschise mai mult timp pentru un flux de aer de vârf, dar dăunează cuplului la ralanti și la viteză mică; un unghi îngust de separare a lobilor mărește suprapunerea pentru umplerea cilindrului cu turații mari, cu prețul stabilității la ralanti și al emisiilor. Pe o mașină, sincronizarea variabilă a supapelor mașinează aceste compromisuri, astfel încât să fie cam pe piața de schimb pot fi mai agresive fără a distruge manevrarea zilnică. Pe o motocicletă, de obicei, nu există fazer, așa că doar camera trebuie să echilibreze capacitatea de condus de la gama medie cu puterea de vârf.

Călăreții de stradă beneficiază rareori de o cameră de ridicare radicală. Camele ușoare ale motocicletei depășesc adesea unități agresive în mersul real, deoarece intervalul de turații utilizabil se află în intervalul mediu; Puterea maximă pe un dyno nu se traduce prin accelerație dacă călărețul trebuie să scadă trei trepte pentru a rămâne pe came. Același principiu se aplică și mașinilor stradale, motiv pentru care mulți constructori de motoare preferă o came de performanță moderată, cu compatibilitate cu trenul de supape de stoc.

Ce să evaluezi înainte de a alege sau cameră de performanță

  1. Durată la ridicarea tapetului de 0,050 inchi, care stabilește banda de putere efectivă.
  2. Ridicarea supapei și jocul arcului, pentru a evita legarea bobinei și contactul pistonului cu supapă.
  3. Unghiul de separare a lobilor, care schimbă calitatea inactivă cu suprapunerea de vârf.
  4. Denivelare și dreptate a arborelui cu came, în special la arborii cu came lungi ale mașinilor cu mai multe fuste.
  5. Material și întărire, potrivite la turația maximă și presiunea arcului.

Pentru platformele cu turații mari, un profil dovedit, cum ar fi seria de arbori cu came Yamaha de la KORBOR, arată modul în care designul lobilor modifică furnizarea de putere, ținând în vedere limitate supapei-arcuri de stoc.

Yamaha 4GT-E2170-01 Motorcycle Camshaft for High-RPM Tuning Yamaha 4GT-E2170-01 Arborele cu came pentru motociclete pentru reglarea la turații mari Acest arbore cu came cu model autentic este evidențiat ca un profil dovedit pentru motoarele Yamaha cu turații mari, oferind o modalitate de a schimba puterea furnizată, respectând în același timp limitat stocului arcului supapei în timpul reglajului. Vizualizare produs →

1.400

Numere combinate ale arborelui cu came pentru mașini și motociclete la KORBOR, fiecare cu un card de lobi definit, clasă de tratament termic și domeniu de aplicare. „Destul de aproape” nu este o specificație a arborelui cu came.

Controlul calității și aprovizionarea pe două linii de produse

Un singur sistem de calitate poate servi atât liniile de arbore cu came pentru autovehicule, cât și pentru motociclete atunci când turnarea, prelucrarea și inspecția sunt integrate într-o singură fabrică.

KORBOR urmează IATF 16949:2016 cu o filozofie de zero defect, efectuând inspecție multistrat în fiecare etapă de producție, de la turnarea semifabricată până la ambalarea finală. Investiția totală a companiei depășește 100 de milioane RMB, cu 22.000 de metri pătrați de podea de atelier, iar producția anuală de peste 2,3 milioane de arbori cu came oferă echipelor de condiții sau de bază de aprovizionare stabilă pentru ambele linii de produse.

Producția unică modifică riscul de aprovizionare. În loc să coordoneze separat un furnizor de turnare, un atelier de tratament termic și un furnizor de prelucrare, cumpărătorii primesc arbori cu venit finiți cu controlul procesului de urmărire a părții. KORBOR auditează, de asemenea, furnizorii pentru standardele de mediu și de muncă, extinzând logica zero defecte dincolo de zidul fabricii.

Pentru o vedere reprezentativă a unității și a controalelor de proces, turul fabricii iar cel sistem multistrat de control al calității documentați aceeași disciplină aplicată tuturor celor 1.400 de numere de piese.

Consistența lotului este metrică decisivă în aprovizionarea arborelui cu came. O singură abatere a profilului lobilor de 0,01 milimetri modifică sincronizarea supapei suficient pentru a schimba banda de putere; Controalele de proces ale KORBOR vizează performanțe identice de la prima bucată a unei execuții de producție până la ultima.

Întrebări frecvente

Poate fi montat un arbore cu came auto într-un motor de motocicletă?

Nr. Diametrul suportului, lățimea lagărului, cuplajul de antrenare și structura de sincronizare diferă între cele două platforme, iar profilele lobilor sunt proiectate pentru diferite jocuri de viteză. Chiar și un arbore cu came de mașină cu specificații de ridicare similare nu se va interfața cu turnarea capului motocicletei sau trenul de sincronizare.

De ce arborii cu came acționați de angrenaje sunt mai des întâlniți la motociclete?

Distanța mai scurtă dintre arborele cotit și arborele cu came într-un motor de motocicletă face ca un tren de viteze compact să fie practic, iar angrenajele elimină întinderea lanțului și uzura curelei, care contează la 12.000 rpm, unde eroarea de sincronizare este măsurată în microsecunde.

Ce este mai bun pentru performanță: un arbore cu came din fontă sau oțel?

Depinde de accelerația lobului și presiunea arcului. Fontă răcită este durabilă și închiriabilă pentru motoarele de producție sub aproximativ 8.000 rpm; țagle de oțel sau oțel carburat rezistă la deformare și flexiunea lobilor în aplicații pentru motociclete și mașini de curse cu ridicare mare, turații mari.

Cât de des trebuie înlocuit un arbore cu came în sine?

Un arbore cu came uzat până la punctul de înlocuire este rar la motoarele între ținute stabilite; lobii durează de câteva sute de mii de kilometri. Ceea ce eșuează mai întâi este, de obicei, antrenamentul: lanțurile de distribuție se întind, curelele se uzează și dispozitivele de pretensionare pierd presiune. Înlocuirea la timp a componentelor de antrenare protejează arborele cu came și întregul tren de supape.

Dacă aveți îndoieli, rămâneți în matricea aplicației verificate: utilizați cardul lobi documentat pentru codul motorului, mai degrabă decât un profil similar vizual al alt model.

Distribuie:
PRODUS
Produse prezentate//

Oferiți un serviciu unic de la castingul gol la finisarea produsului finit, fundamental controlați stabilitatea produsului, pentru a asigura livrarea.